# EZP-V1B306MTB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EZP-V1B306MTB
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ezp-v1b306mtb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ezp-v1b306mtb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 30 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 5.7 mΩ
- **Features:** Long Life, Low ESR
- **Height:** 2.323" (59.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.614" L x 1.693" W (41.00mm x 43.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1100V (1.1kV)