# EZP-V1B186MTT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EZP-V1B186MTT
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ezp-v1b186mtt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ezp-v1b186mtt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 18 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 8.5 mΩ
- **Features:** Long Life, Low ESR
- **Height:** 2.028" (51.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 1.614" L x 1.181" W (41.00mm x 30.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1100V (1.1kV)