# EZP-Q38336MTA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EZP-Q38336MTA
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ezp-q38336mta
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ezp-q38336mta#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 33 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 6.2 mΩ
- **Features:** Long Life, Low ESR
- **Height:** 2.461" (62.50mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 380V