# EZP-E50806MTA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EZP-E50806MTA
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ezp-e50806mta
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ezp-e50806mta#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/49/32/2149322-P15873-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 80 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 5.7 mΩ
- **Features:** Low ESR
- **Height:** 2.028" (51.50mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 500V