# EZP-E45666MTB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EZP-E45666MTB
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ezp-e45666mtb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ezp-e45666mtb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/49/29/2149299-P122602-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 66 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** Low ESR
- **Height:** 0.984" (25.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.279" L x 3.543" W (32.50mm x 90.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±15%
- **Voltage Rating:** 450V