# EZJ-ZZV800AA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EZJ-ZZV800AA
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ezj-zzv800aa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ezj-zzv800aa#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P1/28/01/P12801DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P1/28/01/P12801DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 3 pF @ 1 MHz
- **Maximum DC Volts:** 5 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Varistor Voltage (Typ):** 80 V