# EZ80L92AZ050SC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EZ80L92AZ050SC
- **Manufacturer:** Zilog
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ez80l92az050sc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ez80l92az050sc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** EBI/EMI, I²C, IrDA, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** eZ80
- **Core Size:** 8-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 24
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Oscillator Type:** Internal
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **Speed:** 50MHz
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V