# EYW12038048BS-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EYW12038048BS-12
- **Manufacturer:** YS Tech USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eyw12038048bs-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eyw12038048bs-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 275.6 CFM (7.72m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 69.2dB(A)
- **Power (Watts):** 67.2 W
- **RPM:** 7000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 2.400 in H2O (597.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.00mm