# EYW12038048BM-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EYW12038048BM-12
- **Manufacturer:** YS Tech USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eyw12038048bm-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eyw12038048bm-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 194.0 CFM (5.43m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 60.4dB(A)
- **Power (Watts):** 26.4 W
- **RPM:** 5000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 1.150 in H2O (286.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.00mm