# EYW12038048BH-EAH-12IP55
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EYW12038048BH-EAH-12IP55
- **Manufacturer:** YS Tech USA
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eyw12038048bh-eah-12ip55
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eyw12038048bh-eah-12ip55#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 238.8 CFM (6.76m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** PWM Control
- **Noise:** 64.9dB(A)
- **Power (Watts):** 43.2 W
- **RPM:** 6000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 1.630 in H2O (406.0 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.00mm