# EXR150BN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXR150BN
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exr150bn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exr150bn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Tilt
- **Frequency (Center:** 156MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 150MHz ~ 162MHz
- **Height (Max):** 8.000" (203.20mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 50 W