# EXP-0921/10/P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXP-0921/10/P
- **Manufacturer:** BULGIN COMPONENTS
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Circular Connector Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exp-0921-10-p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exp-0921-10-p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/37/46/65/3746655-708-1483-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Opening:** 0.512" ~ 0.591" (13.00mm ~ 15.00mm)
- **Color:** Black
- **Connector Type:** Receptacle, Male Pins
- **Contact Finish:** Nickel
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Fastening Type:** Threaded
- **Features:** Backshell, UV Resistant
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 10 (Power)
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 55°C