Part Number: EXH160SFK Manufacturer: LAIRD TECHNOLOGIES Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/exh160sfk RFQ URL: https://distyparts.com/product/exh160sfk#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/14/50/34/14503411-EXH155SFK-ND.pdf Summary: EXH160SFK is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by LAIRD TECHNOLOGIES and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: EXH160SFK is a rf antennas from LAIRD TECHNOLOGIES. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Whip, Straight Frequency (Center: 160MHz Frequency Group: VHF (f < 300MHz) Frequency Range: 155MHz ~ 165MHz Height (Max): 10.500" (266.70mm) Mounting Type: Connector Mount Number of Bands: 1 Power: 50 W Termination: SFK VSWR: 2 Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/laird-technologies Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/exh160sfk