# EXH160MXI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXH160MXI
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exh160mxi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exh160mxi#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 160MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 155MHz ~ 165MHz
- **Height (Max):** 10.500" (266.70mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 50 W