Part Number: EXH150KR Manufacturer: LAIRD TECHNOLOGIES Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/exh150kr RFQ URL: https://distyparts.com/product/exh150kr#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/47/14504785-EXH150KR-ND.jpg Summary: EXH150KR is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by LAIRD TECHNOLOGIES and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: EXH150KR is a rf antennas from LAIRD TECHNOLOGIES. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Whip, Straight Frequency (Center: 150MHz Frequency Group: VHF (f < 300MHz) Frequency Range: 145MHz ~ 155MHz Height (Max): 10.500" (266.70mm) Mounting Type: Connector Mount Number of Bands: 1 Power: 50 W Termination: KR VSWR: 2 Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/laird-technologies Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/exh150kr