# EXCN1795SM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXCN1795SM
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/excn1795sm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/excn1795sm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 1.795GHz
- **Frequency Group:** UHF (1GHz ~ 2GHz)
- **Frequency Range:** 1.71GHz ~ 1.88GHz