# EXC902TN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXC902TN
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exc902tn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exc902tn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/47/14504794-EXC902TN-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** Bluetooth, Wi-Fi
- **Frequency (Center:** 931MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 902MHz ~ 960MHz
- **Height (Max):** 3.650" (92.71mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 50 W