# EXC450MD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXC450MD
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exc450md
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exc450md#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** Bluetooth, Wi-Fi
- **Frequency (Center:** 460MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 450MHz ~ 470MHz
- **Height (Max):** 6.900" (175.26mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 50 W