# EXC420BNX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXC420BNX
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exc420bnx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exc420bnx#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** Bluetooth, Wi-Fi
- **Frequency (Center:** 435MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 420MHz ~ 450MHz
- **Height (Max):** 7.000" (177.80mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 50 W