# EXC-X4CT900X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXC-X4CT900X
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exc-x4ct900x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exc-x4ct900x#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P1/94/41/P19441DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P1/94/33/P19433DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 100mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 3Ohm (Typ)
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.014" (0.35mm)
- **Impedance @ Frequency:** 90 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.026" L x 0.020" W (0.65mm x 0.50mm)
- **Voltage Rating:** 10V