# EXC-24CG900U
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXC-24CG900U
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exc-24cg900u
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exc-24cg900u#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P1/35/70/P13570DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P1/35/70/P13570DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 100mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 3Ohm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.024" (0.60mm)
- **Impedance @ Frequency:** 90 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.049" L x 0.039" W (1.25mm x 1.00mm)
- **Voltage Rating:** 5V