# EXC-16CT350U
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXC-16CT350U
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exc-16ct350u
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exc-16ct350u#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P1/23/44/P123449DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P1/23/44/P123449DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 100mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 4Ohm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.018" (0.45mm)
- **Impedance @ Frequency:** 35 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.035" L x 0.027" W (0.90mm x 0.68mm)