# EXB418BN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXB418BN
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exb418bn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exb418bn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 418MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)