# EXB30-24D05-3V3J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXB30-24D05-3V3J
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exb30-24d05-3v3j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exb30-24d05-3v3j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 6A, 6A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 3.3V