# EXB164TN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXB164TN
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exb164tn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exb164tn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 169MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 164MHz ~ 174MHz
- **Gain:** 0dBi
- **Height (Max):** 6.000" (152.40mm)