# EXB150SFU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXB150SFU
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exb150sfu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exb150sfu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 156MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 150MHz ~ 162MHz
- **Gain:** 0dBi
- **Height (Max):** 6.500" (165.10mm)