Part Number: EXB118BNX Manufacturer: LAIRD TECHNOLOGIES Category: RFIF and RFID Subcategory: RF Antennas Product URL: https://distyparts.com/product/exb118bnx RFQ URL: https://distyparts.com/product/exb118bnx#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/47/14504782-EXB118BNX-ND.jpg Summary: EXB118BNX is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by LAIRD TECHNOLOGIES and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: EXB118BNX is a rf antennas from LAIRD TECHNOLOGIES. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Antenna Type: Whip, Straight Frequency (Center: 122MHz Frequency Group: VHF (f < 300MHz) Frequency Range: 118MHz ~ 127MHz Height (Max): 7.800" (198.12mm) Mounting Type: Connector Mount Number of Bands: 1 Termination: BNX VSWR: 1.5 Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/laird-technologies Category Page: https://distyparts.com/category/rfif-and-rfid/rf-antennas Canonical URL: https://distyparts.com/product/exb118bnx