# EXB118BNX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXB118BNX
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exb118bnx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exb118bnx#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/50/47/14504782-EXB118BNX-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Frequency (Center:** 122MHz
- **Frequency Group:** VHF (f < 300MHz)
- **Frequency Range:** 118MHz ~ 127MHz
- **Height (Max):** 7.800" (198.12mm)