# EXB-2HV153JV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXB-2HV153JV
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Resistor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exb-2hv153jv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exb-2hv153jv#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/Y7/47/2D/Y7472DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/Y1/47/0D/Y1470DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive AEC-Q200
- **Circuit Type:** Isolated
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Pins:** 16
- **Number of Resistors:** 8
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power Per Element:** 62.5mW
- **Resistance (Ohms):** 15k
- **Size:** 0.150" L x 0.063" W (3.80mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1506
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%