# EXB-18V100JX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EXB-18V100JX
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Resistor Networks, Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/exb-18v100jx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/exb-18v100jx#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/Y7/47/2D/Y7472DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/Y6/22/0D/Y6220DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit Type:** Isolated
- **Height:** 0.018" (0.45mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Pins:** 8
- **Number of Resistors:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power Per Element:** 31mW
- **Resistance (Ohms):** 10
- **Size:** 0.055" L x 0.024" W (1.40mm x 0.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0502
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%