# EW-14-19-G-S-1000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EW-14-19-G-S-1000
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Board Spacers, Stackers (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ew-14-19-g-s-1000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ew-14-19-g-s-1000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Length:** 0.330" (8.382mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 14
- **Number of Rows:** 1
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)