# EVP44-12-B2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVP44-12-B2
- **Manufacturer:** B B Battery
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/evp44-12-b2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/evp44-12-b2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
- **Capacity:** 44Ah
- **Size:** 7.81" L x 6.56" W x 6.79" H (198.5mm x 166.5mm x 172.5mm)
- **Termination Style:** Nut and Bolt, M5
- **Voltage:** 12 V