# EVP35-12S-B7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVP35-12S-B7
- **Manufacturer:** B B Battery
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/evp35-12s-b7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/evp35-12s-b7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
- **Capacity:** 35Ah
- **Size:** 8.33" L x 5.14" W x 6.67" H (211.5mm x 130.5mm x 169.5mm)
- **Termination Style:** Nut and Bolt, M5
- **Voltage:** 12 V