# EVP-AF5B70
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVP-AF5B70
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Tactile Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/evp-af5b70
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/evp-af5b70#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P1/55/18/P15518DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Height off PCB, Vertical:** 0.70mm
- **Actuator Orientation:** Top Actuated
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** SPST-NO
- **Contact Rating @ Voltage:** 0.02A @ 15VDC
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Force:** 347gf
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Outline:** 3.00mm x 2.60mm