# EVM3810-QB-25-01A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVM3810-QB-25-01A
- **Manufacturer:** Monolithic Power Systems
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/evm3810-qb-25-01a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/evm3810-qb-25-01a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/35/91/8035910-1589-1014-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 1.2A
- **Frequency:** 3.5MHz
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Non-Isolated
- **Regulator Topology:** Buck
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** MPM3810
- **Voltage:** 2.5V ~ 6V