# EVM090W-1700-48-N1B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVM090W-1700-48-N1B
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/evm090w-1700-48-n1b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/evm090w-1700-48-n1b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, UL, cRUcs, FC, CE, CB
- **Current:** 1.7A
- **Dimming:** Analog
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 90°C
- **Power (Watts):** 82 W
- **Ratings:** IP20, NEMA 410
- **Size:** 5.67" L x 2.76" W x 1.57" H (144.0mm x 70.0mm x 40.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC