# EVM080W-1750-42-Z1B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVM080W-1750-42-Z1B
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/evm080w-1750-42-z1b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/evm080w-1750-42-z1b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, CSA, cURus, KC
- **Current:** 1.75A
- **Dimming:** Analog, ELV, Triac
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 90°C
- **Power (Watts):** 74 W
- **Ratings:** IP20
- **Size:** 5.67" L x 2.76" W x 1.57" H (144.0mm x 70.0mm x 40.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 120VAC