# EVM-3YSX50B15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVM-3YSX50B15
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/evm-3ysx50b15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/evm-3ysx50b15#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/P3/Y1/05/P3Y105DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/P3/Y1/05/P3Y105DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.15W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Resistive Material:** Cermet
- **Size:** Rectangular - 0.136" x 0.122" Face (3.45mm x 3.10mm)
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Termination Style:** J Lead
- **Tolerance:** ±25%