# EVL6699-90WADP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVL6699-90WADP
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/evl6699-90wadp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/evl6699-90wadp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/35/61/8035612-497-12932-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 4.7A
- **Main Purpose:** AC/DC, Primary Side and PFC
- **Outputs and Type:** 1, Isolated
- **Power:** 90 W
- **Regulator Topology:** Resonant
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** L6563H, L6699
- **Voltage:** 90 ~ 264 VAC