# EVL6564-50WFLB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVL6564-50WFLB
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/evl6564-50wflb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/evl6564-50wflb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 2.1A
- **Main Purpose:** AC/DC, Primary Side and PFC
- **Outputs and Type:** 1, Isolated
- **Power:** 50 W
- **Regulator Topology:** Flyback
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** L6564
- **Voltage:** 90 ~ 265 VAC