# EVE2-38A-BLH-TPR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVE2-38A-BLH-TPR
- **Manufacturer:** Matrix Orbital
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eve2-38a-blh-tpr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eve2-38a-blh-tpr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/66/11266661-635-1144-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Background Color:** Black
- **Diagonal Screen Size:** 3.8" (96.52mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 116
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** SPI
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 96.84mm W x 25.10mm H