# EVE2-29A-BLM-TPN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVE2-29A-BLM-TPN
- **Manufacturer:** Matrix Orbital
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eve2-29a-blm-tpn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eve2-29a-blm-tpn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/26/66/11266657-635-1141-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Background Color:** Black
- **Diagonal Screen Size:** 2.9" (73.66mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 320 x 102
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** SPI
- **Viewing Area:** 72.10mm W x 26.10mm H