# EVC-I-75A-600-P-6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVC-I-75A-600-P-6
- **Manufacturer:** ITT Cannon
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/evc-i-75a-600-p-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/evc-i-75a-600-p-6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** J1772
- **2nd Connector:** Cable
- **Approval Agency Marking:** CE, cUL, UL
- **Approved Countries:** Americas, Japan
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 75A
- **Features:** Charging, Electric Vehicles
- **Length:** 6.00' (1.83m)
- **Number of Conductors:** 3 Power, 2 Signal
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Style:** Male Receptacle to Leads
- **Voltage Rating:** 240V, 600V