# EVC-C-30A-600-S-20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVC-C-30A-600-S-20
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/evc-c-30a-600-s-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/evc-c-30a-600-s-20#rfq
- **Color:** Black
- **Current Rating (Amps):** 30A
- **Features:** Charging, Electric Vehicles
- **Length:** 20.00' (6.10m)
- **Number of Conductors:** 3 Power, 2 Signal
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Style:** Female Plug to Leads
- **Voltage Rating:** 240V, 600V