# EVAL6563-80W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EVAL6563-80W
- **Manufacturer:** STMicroelectronics
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation and Demonstration Boards and Kits
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/eval6563-80w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/eval6563-80w#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/80/01/61/8001615-497-5493-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Embedded:** No
- **Function:** Power Factor Correction
- **Primary Attributes:** 80W, 220 ~ 390V Out, 88 ~ 264VAC In