# EV24-0.8-02-18M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EV24-0.8-02-18M
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ev24-0-8-02-18m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ev24-0-8-02-18m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/11/8693114-817-1039-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 800mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 438mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.185" (30.10mm)
- **Inductance @ Frequency:** 18 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Size:** 0.969" L x 0.685" W (24.60mm x 17.40mm)
- **Voltage Rating:** 250V