# EV24-0.5-02-44M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EV24-0.5-02-44M
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ev24-0-5-02-44m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ev24-0-5-02-44m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/94/83/8694832-817-1037-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 500mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.25Ohm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.185" (30.10mm)
- **Inductance @ Frequency:** 44 mH @ 400 Hz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Size:** 0.969" L x 0.685" W (24.60mm x 17.40mm)
- **Voltage Rating:** 250V