# EV20-1.2-02-3M3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** EV20-1.2-02-3M3
- **Manufacturer:** Schaffner
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ev20-1-2-02-3m3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ev20-1-2-02-3m3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/61/8693614-817-1034-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 1.2A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 127mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.024" (26.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 3.3 mH @ 400 Hz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Size:** 0.827" L x 0.630" W (21.00mm x 16.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V