# ET125D12-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ET125D12-Z
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Toggle Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/et125d12-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/et125d12-z#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/28/70/15287065-563-1864-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 17.00mm
- **Actuator Type:** Standard Round
- **Bushing Thread:** M12 x 1
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 25A (AC)
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 12.50mm Dia
- **Switch Function:** On-On
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Voltage Rating:** 125 V