# ET125D10-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ET125D10-Z
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Toggle Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/et125d10-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/et125d10-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 17.00mm
- **Actuator Type:** Standard Round
- **Bushing Thread:** M12 x 1
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 25A (AC)
- **Illumination:** Non-Illuminated
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 12.50mm Dia
- **Switch Function:** On-On
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Voltage Rating:** 125 V